کفش ورزشی از ابزار ضروری انجام هر تمرین و رشته ورزشی است. انتخاب کفش مناسب ورزش در سلامت عضلات و اسکلت شما در حین ورزش موثر خواهد بود. یک کفش مناسب می‌تواند جلوی بروز جراحات و دردها را تا حدی بگیرد. كفش ورزشی مناسب دارای سه كاركرد اصلی است. حفاظت از پا، راحتی و حمل وزن بدن . در واقع عناصر آناتوميک و فيزيولوژيک به طور همزمان باعث حركت موثر می‌شوند. درحركت سه فاكتور حركت ايمن، حركت موثر و حركت با كيفيت، بسيار مهم است.

آناتومی اصلی يک پا را ۲۶ استخوان، ۳۳ مفصل، ۱۹ عضله و يک گروه از ليگامنت‌ها تشكيل می‌دهند. ساختار پا نقش بسيار مهمی درحركت دارد. علوم حركت‌شناسی و بيومكانيک در حركت پا بسيار به يكديگر وابسته هستند.متخصصان معتقدند استفاده از کفش‌های غيراستاندارد حتی بر اعصاب و روان و راندمان کار انسان نيز تاثير نامطلوبی می‌گذارد. از مهم‌ترين اعضايی که ارتباط مستقيم با پا دارد، کمر و ستون فقرات است که بيش‌ترين آسيب را از کفش غيراستاندارد می‌بيند. همچنين استفاده از اين قبيل کفش‌ها موجب اختلال در راه رفتن و تعادل می‌شود. در هنگام ورزش کردن نيز استفاده از کفش مخصوص هر رشته ورزشی اهميت فوق‌العاده‌ای دارد چرا که هر ورزش شامل فعاليت‌ها، تحرکات و شرايط خاص خود است ولازم است از کفش مخصوص آن رشته استفاده شود.

 

ويژگی‌های عمومی یک کفش مناسب ورزش

  1. انعطاف پذيری برای تمامی حرکات مختلف پا
  2. ثبات يا استحکام برای حمايت و حفاظت از چرخش‌های ناگهانی
  3. لايه گذاری مناسب برای جذب ضربه و راحتی کل پا

 

کفش مناسب دویدن

هیچ چیز در تمرین کردن مهمتر از داشتن یک کفش ورزشی مناسب دویدن نیست. دویدن و پیاده روی کردن از رایج ترین تمرین ها محسوب می شوند. در همه ی باشگاه های ورزشی در سراسر جهان حداقل تعدادی تردمیل وجود دارد.دونده ها زمانی که تمریناتی با شدت کم مثل پیاده روی انجام می دهند، به ثبات زیادی نیاز ندارند. هر تمرینی که نیاز به انعطاف پذیری بالا دارد، باعث فشار آوردن به مفصل ها می شود. مانند دویدن. کفش مناسب باید از قوس کف پا محافظت کند و در قسمت پاشنه ی پا انعطاف پذیر باشد.

یک کفش خوب می‌تواند دویدن های طولانی را برایتان ساده کند. پس مطمئن شوید که کفش تهیه می کنید که برای دویدن طراحی شده باشد. .بسکتبال شامل دویدن و پریدن های بسیار است. پس مهم است که کفش بسکتبالیست‌ها از استحکام، انعطاف پذیری و محافظت کنندگی بالایی برخوردار باشد. بیسبال و فوتبال نیز شامل دویدن و عوض کردن ناگهانی جهت است. پس کفش‌هایی که حین انجام این ورزش‌ها می پوشید، باید قابلیت کشش و انعطاف پذیری خیلی خوبی داشته باشند.

 

 

کفش مناسب بدنسازی

دستگاه هایی مانند الپتیکال و دوچرخه ثابت می تواند در خانه و در باشگاه استفاده شود. این دستگاه ها برای تمرین با شدت کم طراحی شده اند. کمترین فشار را روی مفاصل می آورند. کفش ورزشی مناسب کمک میکنند که تمرین کردن روی دستگاه برای تان آسان تر باشد.

ممکن است که شما با شدت کمی تمرین کنید. اما هنوز در حال کار کردن روی مفاصل خود هستید. حتی گاهی بیشتر از دویدن. کفشی که برای تمرین با دوچرخه ثابت استفاده می کنید؛ باید کفی های نازکتری نسبت به کفشی که برای دویدن می پوشید، داشته باشید. اما در هر صورت کفش باید فشار روی مفاصلتان را کاهش دهند. ممکن است فکر کنید به کفش های مناسب برای بلند کردن وزنه نیاز ندارید. اما واقعیت این است که در ورزش بدنسازی هم داشتن کفش مناسب واجب است.

کفش که برای ورزش پرورش اندام می پوشید، باید فشار را از روی زانوها، قوزک ها و انگشتان پا بردارد و هنگامی که می خواهید وزنه بلند کنید؛ از استحکام خوبی برخوردار باشد. کفش ها باید بتوانند پاهای شما را در وضعیت مناسب نگه دارند. این کار ریسک آسیب دیدن را بطور قابل توجهی کاهش می دهد.

کفشی که هنگام تمرین می پوشید باید تضمین کند که از قوزک پاهایتان محافظت می کند. پیدا کردن کفش مناسب برای بدنسازی می تواند کمی چالش برانگیز باشد. ممکن است شما با کفش هایی که کفی ضخیم دارند راحت نباشید؛ بنابراین کفش های مینیمالیست می تواند در این مورد برای برخی افراد ایده آل باشد. اگر شما به کفش انعطاف پذیرتری برای تمرین کردن نیاز دارید؛ باید از کفش هایی که بصورت اختصاصی برای پرورش اندام طراحی شده اند، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *